|  رنگ  |  + 0 -  | 
ADA
بستن این پنجره
راهنما

این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره

رویدادهای مهم

 

مانور تمرینی_ آموزشی وزارت نیرو در مناطق مرکزی شمال

با رویکرد زلزله و سیلاب فرضی در تاسیسات زیربنایی و انسداد برخی رودخانه هابیست و هشتمین مانور تمرینی و آموزشی وزارت نیرو در قم با رویکرد زلزله و سیلاب فرضی در تاسیسات زیربنایی و انسداد برخی رودخانه های استان قم به میزبانی شرکت سهامی آب منطقه ای قم، شرکت آب و فاضلاب استان قم و شرکت توزیع برق استان قم و مشارکت شرکت های صنعت آب و برق استان های تهران و قزوین به عنوان استان های یاری رسان در تاریخ 18 دی ماه 1401 برگزار شد. این مانور با رمز "پیشگام در خدمت ایثارگرانه با تاسی از سردار شهید سلیمانی" راس ساعت 9 صبح آغاز شد.

اطلاعات تاریخی و سیلاب های رخ داده همگی نشان می دهند که مناطق شهری و روستایی استان قم به دلیل عمده تصرفات و ساخت و سازهای غیرمجاز صورت گرفته همیشه در خطر آسیب خطرات ناشی از سیلاب های احتمالی می باشد. همچنین موقعیت جغرافیایی رودخانه های استان قم به شکلی است که به دلیل قرارگیری در فلات مرکزی و در محل های انتهایی حوضه های آبریز، حجم زیاد جریان های سیلابی را بعضاً در بر می گیرد. لذا احتمال وقوع سیل در استان، به عنوان تهدید غالب انتخاب شد و سناریو متناظر با این تهدید تدوین گردید.

شرح خلاصه وقایع متصور در مانور:

طی گزارش سازمان هواشناسی اعلام می شود که طی چند روز آینده بعلت بارش نزولات جوی وقوع سیل در مجاری رودخانه ها و مسیل ها محتمل است. لیکن در ساعت 9:00 صبح روز 18 دی ماه سال 1401 اعلام می گردد که به‌ علت بارش شدید باران در حوضه های بالادست رودخانه سلمان سیلاب شدیدی در مسیر این رودخانه در جریان است. به دلیل قرارگیری نقاط متمرکز روستایی و جمعیتی زیادی در مسیر این رودخانه، احتمال رخداد آسیب و خطر وجود دارد. طی وقوع سیل موارد گرفتگی و انسداد رودخانه ها به شرح ذیل گزارش می شود:

 1. انسداد مسیر رودخانه و پس زدگی آب به روستاهای بالادست، ایجاد سیل کاذب و رسوب زیاد در پایین دست، ایجاد جریان ناپایدار و شکستگی اطراف پایه های پل (رودخانه سلمان (زاغه))، تخریب و شکستگی تأسیسات بند انحرافی، موجب بار اضافی و ناگهانی در کانال انتقال آب شده و در صورت وجود نخاله و رسوبات، خطر جاری شدن سیلاب کاذب وجود دارد.
 2.  در اثر وقوع سیل حجم قابل توجهی از پسماندهای خطرناک از طریق رودخانه قمرود وارد سد کوچری شده است. از آنجا که سیل در ساعات شب و به صورت قریب الوقوع اتفاق افتاده، آب داخل خطوط انتقال آب شرب که به سمت استان قم هدایت می شود نیز آلوده گردیده است.
 3.  وقوع سیلاب در بالادست سد کوچری و حجم کم آب موجود در این سد، باعث تغییر خصوصیات فیزیکی آب مخزن شده و با ورود آن به داخل خط انتقال، سبب ایجاد خسارت در برخی از تجهیزات هیدرومکانیکال خط لوله شده است.

عملیات یک: رفع انسداد و لایروبی رودخانه سلمان


منطقه عملیاتی واقع در تقاطع رودخانه سلمان و ریل راه آهن در کیلومتر 11 جاده قم -اراک توسط شرکت یاری رسان (آب منطقه ای قزوین) پاکسازی شد.


عملیات دو: شستشو و گندزدایی مخزن شماره 6


منطقه عملیاتی واقع در روبروی روستای طایقان بود که عملیات شستشو و گندزدایی مخزن توسط شرکت یاری رسان (آب منطقه ای تهران) انجام شد.


 


اولین رویداد مدیریت بحران ایران ۱۴۰۱

اولین رویداد مدیریت بحران ایران ۱۴۰۱ زیرساخت پویا علمی،سیاستگذاری و اجرایی ممتاز برای حوزه مدیریت بحران ایران است که توسط وزارت کشور و سازمان مدیریت بحران کشور با مشارکت علمی پژوهشکده سوانح طبیعی برگزار می گردد . این رویداد با تمرکز و تکیه بر رشد و توسعه دانش و فناوری در راستای ارتقای نظام مدیریت بحران کشور یک زیرساخت کلان و گسترده را طریق مشارکت و همکاری دستگاه های اجرایی، ادارات کل مدیریت بحران استانداری های کشور، دانشگاه ها،موسسات علمی و پژوهشی، نخبگان، اساتید و پژوهشگران علمی، فعالین حقوقی و حقیقی صنفی و صنعتی در حوزه مدیریت بحران کشور در بخش های نمایشگاه بین المللی ، کنفرانس علمی ارائه دستاوری های تحقیقاتی، کارگاه های آموزشی تخصصی، نشست های تخصصی راهبردی ، رویداد استارت آپی دانش بنیان، جشنواره فرهنگی هنری و مانور در پایتخت ایران یعنی تهران فراهم می آورد .
اولین رویداد مدیریت بحران ایران ۱۴۰۱ فرصت بسیار مغتنمی است تا فعالان این حوزه دستاوردها و محصولات خود را در معرض بازدید مدیران ارشد ملی، استانی،محلی مدیریت بحران کشور، دست اندرکاران و متخصصان علمی و اجرایی این حوزه قرار دهند و با در نظر گرفتن روند مخاطره خیزی کشور و نیاز های روز حوزه مدیریت بحران روند تقاضای بازارها و سمت و سوی رشد این حوزه، فعالیتها و نوآوری های علمی، اجرایی، صنفی و صنعتی آتی خود را هدایت نمایند.
این رویداد متخصصان مدیریت بحران را قادر می سازد تا نظرات خود را با تصمیم گیرندگان کلیدی سازمان های مهم و نهادهای دولتی، پژوهشگران ,مخترعان و صاحبان ایده و تکنولوژی در میان گذاشته و در مورد روند های اخیر این حوزه در ایران به بحث و گفتگو بپردازند.
نشست های تخصصی راهبردی / رویداد استارت آپی دانش بنیان با تمرکز بر موضوعات کلیدی به روز مخاطرات کشور ایران، از جمله بخش های برجسته فناورانه اولین رویداد مدیریت بحران ایران ۱۴۰۱ ایران محسوب می شود.
امید است برگزاری این رویداد بتواند گامی رو به جلو برای رشد و توسعه دانش و فناوری در راستای ارتقاء مدیریت بحران کشور باشد. همچنین انتظار می رود با مشارکت و همکاری تمامی دستگاه های اجرایی، علمی، صنعتی، صنفی، تشکل های مردمی و جهادی و دیگر سازمان ها دخیل در حوزه مدیریت بحران گام بلندتری برای نیل به این هدف برداشته شود.
پایان بیانیه
گفتنی است، رویداد «مدیریت بحران ایران ۱۴۰۱» به عنوان تنها رویداد سالانه سازمان مدیریت بحران کشور است که به صورت رسمی توسط سازمان برگزاری می گردد.
علاقه‌مندان همچنین جهت ثبت نام و شرکت در بخش های مختلف این رویداد و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به تارنمای رویداد به آدرس www.idmevent.ir مراجعه نموده و یا از طریق تماس با دبیرخانه اجرایی رویداد به شماره تلفن ۸۸۸۱۶۳۹۵- ۰۲۱ اطلاعات لازم را کسب نمایند .


هفته ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی

 

هفته ایمنی در برابر زلزله و بلایای طبیعی فرصت مغتنمی است تا در سطح فراگیر و مروری بر توانمندی های استانی و ملی در مقابله با بحران های از ناشی از حوادث طبیعی، زمینه های پیشگیری و آمادگی عمومی را فراهم نمائیم.

 


دولت و ملت همدل و همزبان؛  ایمنی ایران اسلامی

3 الی- 9 دی 1401


نامگذاری روزهای هفته ایمنی دربرابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی

شنبه

3

مدیریت بحران ؛ رشد ، توسعه دانش و فناورهای نوین ( تولید ، دانش بنیان و اشتغال آفرین )

یکشنبه

4

مدیریت بحران ؛ مشارکت همگانی با هدف ارتقای فرهنگ پیشگیری، بیمه و کاهش خطرپذیری

دوشنبه

5

مدیریت بحران ؛ ایمنی در برابر زلزله

سه شنبه

6

مدیریت بحران ؛ ارتقای سیستم بازسازی در راستای مقاوم سازی

چهارشنبه

7

مدیریت بحران ؛ همدلی و همزبانی دولت و ملت در جهت افزایش تاب آوری جامعه

پنج شنبه

8

مدیریت بحران ؛ افزایش آمادگی با هدف مقابله موثر

جمعه

9

مدیریت بحران مردمی ، ایران قوی

 

 تاریخ ثبت : 1401/09/29
  آخرین به روزرسانی : 1401/10/19
 یار
 2220
سایتـــ های مرتبطـ

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران آنلاین : 14
 • بیشترین بازدید همزمان : 379
 • بازدید امروز : 930
 • بازدید دیروز : 29,394
 • کل بازدید : 9,479,873
 • آخرین به روزرسانی : 1403/03/24 11:18:47
 • شناسه IP شما : 100.28.132.102

راه‌های تماس با ما

 • آدرس : قم، خیابان شهیدان فاطمی(دور شهر )، نبش کوی شماره یک، شرکت سهامی آب منطقه ای قم
 • کدپستی : 3715653184
 • تلفن : 4-37839093-025
 • فاکس : 37839092-025
 • پست الکترونیکی : info@qmrw.ir
 • پیامک :
 • تلفن گویا :