Wednesday, 25 Tir 1399
 |  Color  |  + . -
ADA
_HB_MODAL_CLOSE
_HB_MODAL_CLOSE
سال جهش تولید گرامی باد
سال99 سال جهش تولید
سدکبار
سد 15 خرداد

 

    حفاظت از بستر رودخانه‌ها در قم از درجه اهمیت بیشتری برخوردار است.2019-07-30
جلسه حفاظت از منابع آب شهرستان قم با حضور فرماندار، معاون فرماندار ، مدیران شرکت آب منطقه ای و سایر اعضاء روز دوشنبه مورخ 98/05/07 در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم، در ابتدای این جلسه مرتضی حیدری فرماندار قم گفت: نسبت به تجاوز و نقض حریم رودخانه‌ها در قم کم‌توجهی شده و حساسیت‌های لازم در این رابطه هنوز شکل نگرفته است.

وی بیان کرد: بخشداری‌های استان در رابطه با رفع تصرف از بستر رودخانه و جلوگیری از ورود به حریم حوزه‌های آبی جدیت بیشتری داشته باشند.

فرماندار قم ادامه داد: حفاظت از بستر رودخانه‌ها در رابطه با سایر مسائل منابع طبیعی و زیست‌محیطی از درجه اهمیت بیشتری برخوردار است.

حیدری خاطرنشان کرد:  تجاوز و تصرف بستر رودخانه، در بخش کهک نسبت به بخش‌های دیگر استان بیشتر بوده و باید تعداد نظارت و بازدیدهای میدانی باقدرت بیشتری نسبت به گذشته انجام شود.

وی تاکید کرد: بخشداری‌ها و دهیاری‌ها موظف به پاک‌سازی  بستر و حریم رودخانه‌ها و همچنان جلوگیری و پاک‌سازی رودخانه‌ها از پسماندهای صنعتی و ویژه هستند.

حیدری در ادامه اظهار کرد: برای سرمایه‌گذاری در سطح استان متقاضی زیاد است اما برخی از طرح‌های سرمایه‌گذاری صرفا به دلیل نبود آب کافی و موردنیاز به سرانجام نرسیده است.

وی همچنین تصریح کرد: با توجه به کمبود آب در قم باید مشخص شود که آیا محصولات کشاورزی که در این استان تولید می‌شود توجیه اقتصادی دارد یا نه؟.

وی با اشاره به اختلاط آب و فاضلاب شهری در منطقه قمرود گفت: نباید در این بخش گونه‌های گیاهی خوراکی کاشته شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ابراز کرد: درصورتی‌که حجم بارندگی‌ها در سال‌های آینده نیز مانند سال آبی ۹۷ باشد باید حقابه های کشاورزی مانند گذشته به کشاورزان تخصیص داده شود.

مدیر محیط‌زیست و کیفیت منابع آبی شرکت آب منطقه‌ای قم نیز در این جلسه اظهار کرد: آبیاری محصولات کشاورزی در منطقه قمرود با فاضلاب سطحی شهرداری منطقه چهار و پساب‌های شهری انجام می‌شود.

سعید واقفی ادامه داد: به دلیل مخلوط شدن پساب با فاضلاب‌های شهری، کیفیت آب محصولات کشاورزی در بخش قمرود مطلوب نیست.

وی عنوان کرد: برخی از مزارع گندم و یونجه منطقه قمرود به دلیل اختلاط آب پساب با فاضلاب شهری در معرض این آلودگی‌ها قرارگرفته‌اند.

مدیر حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب شرکت آب منطقه‌ای قم نیز در این جلسه اظهار داشت: فاضلابی که در دشت شریف‌آباد رهاشده و برخی در اراضی کشاورزی از آن استفاده می‌کنند، برای سلامتی خطرناک است.

علیرضا عرب بافرانی عنوان کرد: استفاده از این آب در رابطه با کشاورزی و دامداری برای سلامت عموم مردم مشکل‌آفرین است.

 


    جلوگیری از برداشت های غیرمجاز آب از رودخانه قم2019-07-29
مسیر برداشت های غیرمجاز آب از رودخانه قمرود توسط انهار مازادبر پایین دست شهر قم که با توسعه سر دهنه اقدام به برداشت بیش از ظرفیت و انحراف مسیر اصلی جریان رودخانه قمرود می نمودند آزاد سازی شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم: محمد دانشور مدیر بهره برداری و نگهداری از تأسیسات آبی شرکت آب منطقه ای قم با اشاره به رها سازی آب  سد 15 خرداد در تاریخ 98/3/13 به منظور تأمین حقابه زیست محیطی و مبارزه با بحران ریزگردها افزود:  برداشت های غیرمجاز توسط انهار مازادبر پایین دست شهر قم با توسعه سردهنه و همچنین ایجاد سردهنه جدید  اقدام به برداشت بیش از ظرفیت و انحراف مسیر اصلی جریان رودخانه قمرود به طرف انهار خود می نمودند که واحد بهره برداری و نگهداری از تأسیسات آبی با تشکیل پرونده نسبت به  صدور اخطار کتبی به بهره برداران اقدام کرد اما بدلیل بی توجهی  متخلفین به اخطار یه های  صادره  با  اخذ دستور قضایی آزادسازی مسیر  انجام شد.

دانشور با بیان اینکه مازادبران ضمن کنترل و پایش دائمی از سردهانه غیرمجاز خود مراقبت می کردند گفت:  روز آزادسازی مسیر نهر جوب کنده، بهره برداران و کشاورزان از نهر مذکور، ضمن تجمع در محل ، درصدد ایجاد درگیری، تنش و جلوگیری از اجرای قانون بوده اند.

وی عنوان کرد واحد بهره برداری و نگهداری از تأسیسات آبی اقدام به اخذ  دستورات قضایی به  منظور جمع آوری ادوات و تجهیزات پمپاژ غیرمجاز آب در بالادست و همچنین آزادسازی مسیر جریان رودخانه قمرود در پایین دست قم نموده که در حال اجرای دستورات مقام  قضایی می باشد.

 


    تعیین حریم بستر 800 کلیومتر از رودخانه های استان قم2019-07-28
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قم : 800 کلیومتر ازحریم رودخانه ها در استان قم تعیین بستر شده است .

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم: احمد حاجی حسینی مسگر مدیر عامل شرکت آب منطقه ای قم ،  روز شنبه در سومین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه قم در تالار امام جواد (ع) استانداری با گزارشی ازطرح های تملک دارایی های سرمایه ای در حوزه آب استان در سال ۹۷ اظهار داشت: در سال گذشته تعیین  حریم بستر 800 کلیومتر از رودخانه های استان  از جمله قمرود انجام شد.

حسینی مسگر افزود:  یک سری مسیل وجود دارد که سعی در تعیین حریم بستر این مسیل ها داریم.

مدیرعامل آب منطقه ای قم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پر شدن ۱۳۰حلقه چاه غیر مجاز در استان در سال گذشته گفت:  با این اقدام از برداشت غیر قانونی حدود ۹ میلیون متر مکعب آب زیرزمینی  جلوگیری شد.

مسگر خاطرنشان کرد: پارسال در قالب آمار برداری از منابع آبی استان، یک کار مطالعاتی به منظور برنامه ریزی و کارهای آمایشی‌ انجام شد.

وی همچنین با بیان اینکه بیشتر منابع آب شرب روستایی در بخش غیر شرب و برای مصارف کشاورزی و دامداری مورد استفاده قرار می گیرد، عنوان کرد: از آنجا که اولویت اصلی طرح انتقال آب از سرشاخه های دز تامین آب شرب است، این موضوع باید مدیریت شود.

 


    برگزاری جلسه کمیته راهبری طرح احیاء و تعادل بخشی استان قم2019-07-27
جلسه کمیته راهبری طرح تعادل بخشی و احیاء آب منطقه ای قم با حضور مدیرعامل، نماینده مشاور طرح و سایر اعضاء روز پنجشنبه مورخ 98/05/3 در سالن جلسات شرکت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم: در این جلسه که مدیر عامل ، معاونت حفاظت و نماینده مشاور طرح حضور داشتند آخرین وضعیت اسکن وکد گذاری اوراق پرونده های منابع آبی استان بررسی شد که آمارها نشان می دهد در قم اسکن پرونده ها به اتمام رسیده و فقط برگ هایی که جدید اضافه می شود باید اسکن و بارگذاری شود. همچنین بارگذاری اطلاعات چاهها در سامانه ساماب ، مشکلات و اقدامات صورت گرفته  بررسی شد.

 


    برگزاری مرحله استانی مسابقات قرآنی فرزندان همکار صنعت آب و برق استان قم2019-07-24
مرحله استانی پانزدهمین جشنواره مسابقات قرآنی فرزندان همکار صنعت آب و برق روز چهارشنبه مورخ 98/05/02 در نمازخانه شرکت توزیع برق استان قم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم: این  دوره  از مسابقات در  چهار رشته حفظ ، قرائت و اذان ، مفاهیم  و احکام با حضور نفرات اول تا سوم هر رشته از شرکتهای آب منطقه ای،آبفا، آبفار و توزیع برق برگزار شد که از مجموع  شرکت کننده نفرات اول هر رشته ( یک نفر پسر و یک نفر دختر) به مسابقات کشوری اعزام می شوند.

 


    برگزاری جلسه هماهنگی آمار برداری از منابع و مصارف آب در محدوده استان قم2019-07-27
جلسه هماهنگی آمار برداری از منابع و مصارف آب در محدوده استان قم روز سه شنبه مورخ 98/05/01 در سالن جلسات شرکت آب منطقه ای برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم: رضا کاظمی زاد مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب قم  با اشاره به  پیشرفت کار آماربرداری افزود: در جلسه ای که نمایندگان شرکت مدیریت منابع آب ایران، آب منطقه ای قم ،  مهندسین مشاور یکم (مشاور آماربرداری) و مهندسین لار (ناظر آمار برداری)  حضور داشتند گزارش پیشرفت عملیات آمار برداری توسط نمایندگان مشاور یکم و لار ارائه شد .

  کاظمی زاد  عنوان کرد: مسائل و مشکلات آمار برداری مطرح و بررسی شد و بر اتمام عملیات صحرایی آمار برداری تا پایان شهریور ماه و اتمام کلی کار تا  پایان سال 98 تأکید گردید.

 


    نشست سمن های فعال در حوزه محیط زیست و منابع آب استان قم2019-07-24
نشست تشکل ها و گروه های مردم نهاد در حوزه محیط زیست و منابع آب استان قم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم، نشست تشکل ها و گروه های مردم نهاد در حوزه محیط زیست و منابع آب استان قم روز دوشنبه مورخ 98/04/31  با حضور کارشناسان، مسئولان شرکت آب منطقه ای و فعالان این عرصه در ساختمان فناوری اطلاعات جهاد دانشگاهی واحد قم برگزار شد.

در این نشست،عطیه نظری رئیس گروه تحقیقات کاربردی شرکت آب منطقه ای قم  در سخنانی با اشاره به میزان بارش ها و تبخیرها و میزان چاههای مجاز و غیر مجاز قم گفت: قم شرایطی نیمه کویری دارد که پس از اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب، به دلیل کسری مخزن بالایی که داشت، در قالبی قرار گرفت که باید کنترل های بیشتری نسبت به کم شدن گسترده حجم آبهای زیرزمینی انجام شود.

وی تصریح کرد: بیشترین میزان مصرف آب در کشور و استان قم مربوط به بخش کشاورزی است که بیش از 90 درصد منابع آب به خصوص سفره های زیرزمینی که منابع تجدید ناپذیر هستند را استفاده می کند؛ از این رو حفر چاههای غیر مجاز و بدتر از آن، برداشت بیش از حد از چاههای مجاز  به آفت بزرگی برای سفره های آب زیر زمینی که نقش  مهمی در آینده زیست استان دارند مبدل شده است.

در ادامه سعید واقفی مدیرمحیط زیست و کیفیت منابع آب قم نیز با اشاره به آلاینده های زیست محیطی در استان  بیان کرد: امروزه مشکل آلاینده های زیست محیطی در بخش آب به تهدیدی جدی برای استان و کشور مبدل شده است.

وی در ادامه با اشاره به مشکلات این عرصه گفت: اگر این مشکلات اعم از نظارت ها و اجرای طرح های کنترلی و ... در زمینه آلاینده های صنعتی و غیر صنعتی در حوزه آبی حل نشود قطعا مشکلات بسیار بزرگی برای کشور و استان به وجود می آید.

واقفی در ادامه با ارایه آمارهایی از فعالان سازمان های مردم نهاد محیط زیست خواست که با نگاهی علمی و کسب اطلاعات بیشتر به مقابله با این جریان خطرناک در استان بپردازند.

 


    آزادسازی تصرفات بستر و حریم رودخانه وشنوه بخش کهک استان قم2019-07-22
آزادسازی حدود ۳۰۰ متر مربع از تصرفات بستر و حریم رودخانه وشنوه (کبار) در حوزه عملکرد بخش کهک استان قم

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم: محمد رضا اقبالی مدیر رود خانه ها و سواحل شرکت آب منطقه ای قم با اشاره به اینکه وظیفه مدیریت مهندسی رودخانه ها و سواحل  برخورد با تصرفات در حریم و بستر رودخانه ها می باشد افزود: در راستای حفظ و حراست از منابع آبی استان و همچنین کوتاه کردن دست متجاوزان به حریم منابع ملی کشور و استان طی یک اقدام اجرایی و قانونی و  با تلاش همکاران واحد مهندسی رودخانه ها وسواحل، مدیریت حقوقی و اکیپهای گشت و بازرسی و پس از انجام کارشناسی های لازم یک مورد از تصرفات واقع در بستر وحریم رودخانه وشنوه (کبار) در محدوده روستای وشنوه از توابع بخش کهک به مساحت حدود ۳۰۰  متر مربع و با رای دادگاه قلع و قمع و بستر و حریم رودخانه آزادسازی و از ید متصرف خارج گردید.

اقبالی تصریح نمود: افرادی که در مجاورت حریم و بستر رودخانه ها و مسیل ها معامله ملکی انجام میدهند حتما پیش از انجام معامله استعلام لازم را از شرکت آب منطقه ای اخذ نمایند تا در آینده دچار ضرر و زیان نشوند.

 


    اطلاعیه مهم2019-07-18
قابل توجه

مالکین چاهای غیر مجاز

 


    برگزاری جشن میلاد امام رضا (ع) در شرکت آب منطقه ای قم2019-07-15
مراسم جشن میلاد حضرت امام رضا (ع) در نماز خانه شرکت آب منطقه ای قم برپا شد.

 به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم:  به مناسبت فرا رسیدن میلاد با سعادت حضرت امام رضا (ع) مراسم جشنی روز یکشنبه مورخ 98/04/23  بعد از  نماز ظهر و عصر  با مداحی و سخنرانی حجت‌الاسلام و المسلمین صالحی در نماز خانه شرکت آب منطقه ای قم برگزار شد. دراین مراسم مسابقه فرهنگی اجرا و به برندگان  به رسم یا بود جوائزی اهداء شد.

 


1 2 Page: