Sunday, 22 Tir 1399
 |  Color  |  + . -
ADA
_HB_MODAL_CLOSE
_HB_MODAL_CLOSE
سال جهش تولید گرامی باد
سال99 سال جهش تولید
سدکبار
سد 15 خرداد

 

    کسری 74 میلیون مترمکعبی آب شرب استان تا سال 14252018-07-17
جلسه استاندار قم و مسئولان آب و برق استان با آیت الله اعرافی، رئیس جامعه المصطفی و مدیرحوزه های علمیه سراسر کشور، آیت الله سعیدی، تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) و حجت الاسلام و المسلمین رحیمیان، تولیت مسجد مقدس جمکران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای: در این دیدار  مدیرعامل آب منطقه ای استان قم در سخنانی به بیان وضعیت ذخایر آبی استان و مصرف بخش های مختلف پرداخت و ابراز داشت: متوسط جحم نزولات جوی قم  1.8 میلیارد متر مکعب است که به دلیل شرایط اقلیمی، بیش از 70 درصد آن تبخیر و از دسترس خارج می شود

وی افزود: ظرفیت برداشت منابع  آب زیرزمینی استان 500 میلیون متر مکعب است اما  هم اکنون شاهد برداشت 135 میلیون متر مکعب بیشتر از این ظرفیت هستیم که نتیجه آن، افت سالانه یک متر از سطح آب های زیرزمینی است که به مخاطراتی همچون پدیده فرونشست سطح زمین  و پیشروی آب شور می انجامد.

آقای حاج حسینی مسگر، تنها راه حل مدیریت مشکل کمبود آب را سازگاری با شرایط دانست و خاطرنشان کرد: مصرف آب شرب استان در سال گذشته 130 میلیون متر مکعب بوده است که با ادامه این روند تا سال 1415 با 38 میلیون و تا سال 1425، با 74 میلیون مترمکعب کسری آب شرب مواجه خواهیم بود.

وی، کاهش نزولات جوی در سال آبی جاری را موجب کاهش منابع آب شرب  و در نتیجه  کاهش کیفیت آب استان دانست و تاکید کرد: سرانه آب تجدید پذیر قم با احتساب آبهای انتقالی، 637  مترمکعب  برای هر نفر است که استان قم را جزء استانهای فقیر به لحاظ منابع آبی قرار می دهد .

 مدیرعامل آب منطقه ای قم، اصلاح قیمت را از بهترین راه های اصلاح الگوی مصرف برشمرد و افزود: در  فضای سبز استان، از الگوی کشت مناطق پر آب جهان استفاده شده است. هم اکنون 5 درصد فضای سبز استان چمن است که بجز زیبایی، کارکرد دیگری ندارد. در سال های اخیر، با همکاری شهرداری، کاشت چمن در توسعه فضای سبز ممنوع شده اما درخصوص چمن های کشت شده در گذشته اقدامی صورت نگرفته که چنانچه جایگزین چمن با شن رنگی و موارد مشابه صورت گیرد  این تغییر الگو می تواند به صورت نمادین در سطح کشور نیز اثرگذار باشد.

وی با تاکید بر استفاده بیش از 90 درصد آب کشور در بخش کشاورزی، ابراز داشت: به فرموده مقام معظم رهبری(مدظله العالی) اگر در بخش کشاورزی ده درصد صرفه جویی صورت پذیرد، مشکل شرب به کلی مرتفع می گردد. استفاده از الگوی کشت نادرست کشاورزی مانند کشت یونجه که یک محصول پرآب بر است موجب مشکلات فراوانی در این بخش شده است.

آقای حاج حسینی با اشاره به وجود 2000 حلقه چاه مجاز در استان، ابراز داشت: به دلیل نظارت نامناسب در سالیان گذشته، برداشت غیرمجاز از چاه های مجاز  موجب افت  شدید سطح آب های زیرزمینی استان شده است اما در چند سال اخیر تلاش شده است با نظارت کافی و فرهنگ سازی، کنترل بیشتری بر استفاده از منابع آب زیرزمینی صورت پذیرد. همچنین در چند ماه گذشته با توجه به تأکید و پشتیبانی استاندار محترم روند پر و مسلوب المنفعه کردن چاههای غیر مجاز در استان شدت پیدا کرده است .

وی در پایان یادآور شد: در شهرقم روزانه حدود 64 هزار مترمکعب پس آب تولید می شود که بخش اعظم  آن به آبیاری فضای سبز شهرداری اختصاص یافته است. از این ظرفیت می توان در بخش صنعت نیز استفاده نمود اما مشکل هزینه بالای تصفیه  فاضلاب و عدم تمایل پرداخت هزینه آن توسط مصرف کنندگان  استفاده از آن به عنوان یک منبع جایگزین را دشوار کرده است

 در پایان  این دیدار، آیت الله اعرافی، آیت الله سعیدی و حجت الاسلام والمسلمین رحیمیان، در سخنانی، با تاکید بر لزوم صرفه جویی و تغییر فرهنگ عمومی استفاده از منابع انرژی، بر آمادگی همکاری با سازمان آب و برق استان قم تاکید کردند.

 


    انسداد یک حلقه چاه در بخش جعفریه قم2018-07-25
یک حلقه چاه در اراضی رضا آباد بخش جعفریه قم بدلیل تغییر کاربری و اضافه برداشت در تاریخ 97/04/31 پلمپ و مسدود شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم: با پیگیری و همکاری گروه های گشت و بازرسی، دفتر حفاظت و حقوقی شرکت آب منطقه ای قم یک حلقه چاه دامداری در اراض رضا آباد از بخش جعفریه قم بدلیل تغییر کاربری آب چاه از دامداری به کشاورزی واضافه برداشت ، منصوبات غیر مجاز از چاه خارج  و در تاریخ 97/04/31  چاه پلمپ و مسدود شد.

 


    دستگیری دو حفار چاه غیر مجاز در استان قم 2018-07-30
حفاران چاههای غیر مجاز بخش خلجستان قم که از اتباع افغان بودند در مرادماه 97 دستگیر و تحویل مقامات قضائی شدند.

  به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم:  در راستای حفظ و صیانت از منابع آب استان و اعمال قانون توزیع عادلانه آب و برخورد با متخلفین در روزهای سوم و هفتم مراد ماه سال جاری دو تبعه افغان که حفار چاههای غیر مجاز در بخش خلجستان استان قم بودند با پیگیری گروه های گشت و بازرسی شرکت و دستور مقام قضائی و همکاری پاسگاه انتظامی دستجرد دستگیر و به مقامات قضائی تحویل شدند.

 


    برگزاری دوره آموزشی مدیریت دانش در شرکت آب منطقه ای قم 2018-07-28
دوره آموزشی مدیریت دانش از یکم لغایت پنجم مردادماه 97 در سالن جلسات شرکت آب منطقه ای قم برگزار شد.

       به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم: جهت بالا بردن سطح آگاهی کارکنان شرکت و لزوم طی کردن دوره های آموزش عمومی، دوره آموزشی مدیریت دانش با همکاری دفتر آموزش صنعت آب و برق واحد قم  برای تمامی پرسنل در روزهای سه شنبه(97/05/02) چهارشنبه (97/05/03) و پنجشنبه(97/05/05) در سالن جلسات شرکت آب منطقه ای قم برگزار شد

 


    برگزاری جلسه کمیته راهبری طرح احیاء و تعادل بخشی استان قم2018-07-23
پنجمین جلسه کمیته راهبری طرح تعادل بخشی و احیاء شرکت آب منطقه ای قم با حضور مدیر عامل ، معاونت حفاظت و بهره برداری از منابع آب و سایر اعضاء روز یکشنبه مورخ 97/04/31 در سالن جلسات شرکت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم: احمد حاجی حسینی مسگر مدیرعامل شرکت با اشاره به وضعیت منابع آبی استان و برنامه های سال 97 شرکت افزود: در حال حاضر ظرفیت های خوبی چون شورای حفاظت استان ، کمیته صیانت ، شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی و... ایجاد شده تا بتوان مسئولین را از وضعیت بحرانی منابع آبی آگاه ساخت و برنامه های ابلاغی وزارت نیرو در خصوص مدیریت مصرف و تقاضا را برای آنها تشریح کرد و ما باید بعنوان متولیان بخش آب از این فرصت ها استفاده نماییم .مدیرعامل آب منطقه ای قم بابیان اینکه قوه مقننه و قضائیه آماده همکاری با دولت در بحث مدیریت مصرف آب می باشند عنوان نمود : در دیدارهایی که با نمایندگان مردم قم در مجلس شورای اسلامی داشتیم آنها بر این نکته تأکید دارند که در شرایط کنونی چاره ای جز تغییر الگوی کشت در استان نداریم و باید محصولات کم آب بر و متناسب با اقلیم استان کشت شود و از چمن در فضای سبز شهری استفاده نشود و برای آبیاری فضای سبز شهری شهرداری باید از پساب استفاده نماید.

 


    رها سازی آب سد 15 خرداد 2018-07-24
رها سازی آب سد 15 خرداد از روز سه شنبه مورخ 97/05/02 ساعت 8 صبح و به میزان هشت (8) متر مکعب در ثانیه آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم :  با توجه به در خواست سازمان جهاد کشاورزی استان و براساس موافقت و برنامه ابلاغی مدیریت منابع آب ایران شرکت آب منطقه ای قم جهت  مشروب نمودن اراضی  پایین دست سد 15  خرداد  از ساعت 8 صبح  روز سه شنبه مورخ 97/05/02 رها ساری آب با دبی اولیه  8 (هشت)  متر مکعب در ثانیه  طی دو شبانه روز  و در  مجموع  سه(3) میلیون متر مکعب آب در سال جاری نموده است .

 


    اطلاعیه مهم2018-07-16
قابل توجه همشهریان عزیز

با توجه به گرمی هوا و احتمال استفاده برخی از مردم به ویژه همشهریان عزیز از دریاچه سدهای 15 خرداد، کوچری، سنجگان، کبار، امامزاده اسماعیل (ع) و بندهای موجود در استان بدینوسیله از کلیه هموطنان بویژه مردم محترم استانهای  قم، مرکزی و اصفهان تقاضا می شود نکات ذیل را جهت حفظ سلامتی خود و عزیزانشان دقیقاً رعایت فرمایند. در غیر اینصورت مسئولیت و عواقب هر گونه حادثه و خسارت وارده  ناشی از بی توجهی، متوجه افراد حادثه دیده خواهد بود.

1- نزدیک شدن و اطراق در محدوده حریم دریاچه سدها، بندها ، رودخانه ها و ماهی گیری با استفاده از قایق، تیوب و همچنین شناکردن اکیداً ممنوع بوده و افراد خاطی تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

2- به والدین محترم توصیه می شود تحت هیچ شرایطی به فرزندان خود اجازه تردد در مکان های ذکر شده را ندهند و برای تفریح از مکان های مجاز و مطمئن استفاده نمایند.

 


    دیدار مدیران صنعت آب و برق استان قم با حجت‌الاسلام ذوالنور2018-07-23
مدیران صنعت آب و برق استان روز شنبه 97/04/30 با حضور در دفتر حجت الاسلام ذوالنور نماینده مردم شریف قم در مجلس شورای اسلامی با ایشان دیدار کردند

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم : در ابتدا احمد حاجی حسینی مسگر مدیر عامل شرکت آب منطقه ای قم و رئیس شورای هماهنگی صنعت آب و برق استان گزارشی از وضعیت منابع آبی استان ارائه وافزود: تأمین و توزیع آب شرب  استان از طریق آب انتقالی از سرشاخه های دز صورت می گیرد که  به دلیل کاهش  بارش برف در زمستان و علی رغم بارندگی های خوب بهاری همچنان کمبود آب وجود دارد که اگر این شرایط کم بارشی در سال آبی جدید ادامه یابد مشکلات زیادتر خواهد بود.مسگر تأکید کرد: در حال حاضر بین توسعه صنعت ، ایجاد اشتغال و درخواست تأمین آب تضاد وجود دارد و درخواست ها  با شرایط اقلیمی استان و منابع آبی موجود تناسب ندارد لذا باید برنامه منابع و مصارف براساس واقعیت تدوین شود.

 حجت الاسلام ذوالنور نماینده مردم  قم در مجلس شورای اسلامی  ضمن تبریک دهه کرامت افزود: حوزه انرژی یک حوزه بسیار مهم و استراتژیک است که در شرایط فعلی، بخشی از آن که مرتبط با آب و برق در کشور است  دچار مشکل می باشد ذوالنور عنوان کرد: در سیاست های تعیین شده برای افق 20 ساله جمهوری اسلامی ایران بر صنعتی شدن فعالیت ها تأکید شده که اجرای این سیاست ها با فراهم بودن انرژی معنی پیدا می کند و نیاز به توسعه منابع تولید آب و برق دارد اما به دلایل متعددی همچون شرایط اقلیمی، افزایش مصرف، محدودیت تولیدو... به نظر می رسد در شرایط فعلی و آینده پیش رو که تداوم   تنش های آبی و برقی را نشان می دهد ، این سیاست نه با سند چشم انداز همخوانی دارد و نه در جهت واقعیت های تولید است

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی بیان نمود: افزایش جمعیت، افزایش گرما و حرکت طبیعت ایران به سمت بیابانی شدن در کنار فعل و انفعلات منطقه ای و جهانی وضعیتی است که مدیریت  ویژه ای را می طلبد البته در کنار آن باید اقدامات فرهنگی ، آگاهی بخشی و آموزش مشترکین با جدیت ادامه پیدا کند .

 


    چاپ کتاب "شکل تجربه های من " تألیف همکار شاغل در آب منطقه ای قم2018-07-24
کتاب "شکل تجربه های من" به نویسندگی آقای سید محمود هاشمی مشاور مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قم چاپ شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم: آقای سید محمود هاشمی (مشاور مدیر عامل) موفق به تألیف کتابی تحت عنوان" شکل تجربه های من " شده اند .این کتاب شامل مستند سازی دو تجربه مدیریتی ایشان در حوزه سرمایه انسانی سازمان (مذاکرات و گفتگو های سازمانی و رفتار سازمانی )می باشد، که توسط انتشارات " بو کتاب" چاپ شده است . روابط عمومی شرکت تلاش علمی وکسب موفقیت ایشان در نگارش این کتاب ارزشمند را تبریک عرض می نماید .

 


    پر شدن دوازده حلقه چاه غیر مجاز در استان قم 2018-07-22
در خردادماه 97 تعداد دوازده حلقه چاه غیر مجاز در حوضه عملکرد شرکت آب منطقه ای قم پر و مسلوب المنفعه گردید.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم: رضا محمدی احمد آبادی رئیس گروه حفاظت و بهره برداری از آبهای زیرزمینی شرکت آب منطقه ای قم ضمن تأکید بر برخورد قانونی با مالکین چاههای غیر مجاز افزود: در راستای حفظ و صیانت از منابع آب استان و اعمال قانون توزیع عادلانه آب و در اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی با پیگیری و تلاش مستمر نیروهای اجرایی و همکاری نیروهای  انتظامی  و با اخذ دستور از مقامات  قضائی در خردادماه 97 تعداد دوازده حلقه چاه غیر مجاز در اراضی نصرت آباد، قنوات، دستجرد، جمکران، امام زاده اسماعیل و محدوده شهر قم  پر و مسلوب المنفعه شد.

 


1 2 Page: