Sunday, 22 Tir 1399
 |  Color  |  + . -
ADA
_HB_MODAL_CLOSE
_HB_MODAL_CLOSE
سال جهش تولید گرامی باد
سال99 سال جهش تولید
سدکبار
سد 15 خرداد

 

    آغاز به کار طرح شهروند خبرنگار در وزارت نیرو2019-05-28
روابط عمومی وزارت نیرو همزمان با روز ارتباطات و روابط عمومی طرحی را با عنوان شهروند خبرنگار برای جلب مشارکت مردم در اطلاع رسانی موضوعات مرتبط با صنعت آب و برق در کشور آغاز کرده است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، بدین منظور از تمامی علاقه‌مندان دعوت به عمل می‌آید تا با ارسال اخبار، تصاویر و فیلم‌های حوزه صنعت آب و برق در زمینه‌های: مدیریت مصرف، ‌حوادث، خدمات‌رسانی، کیفیت آب، وضعیت فاضلاب، خدمات برق‌رسانی و ... استان، شهر و محله خود شهروند خبرنگار وزارت نیرو باشید.

آثار منتخب در سایت، کانال و صفحات اجتماعی وزارت نیرو در صورت وجود مشخصات با نام ارسال کننده باز نشر داده می‌شود و تمامی آثار در جشنواره نیرو رسانه که در سال 98 برگزار می‌شود شرکت داده خواهند شد و به آثار برتر جوایزی اهدا خواهد شد.

همچنین شهروند-خبرنگارانی که 20 مطلب ارسالی آن‌ها در خروجی‌های مربوطه منتشر شود کارت شهروند خبرنگار افتخاری وزارت نیرو را دریافت خواهند کرد.

مخاطبین می‌توانند آثار خود را به آدرس http://pr.moe.gov.ir و یا از طریق پیام‌رسان به آدرس nirooreporter@  ارسال کنند. در صورت ارسال از طریق آدرس سایت حجم فایل نمی‌بایست بیشتر از 15 مگابایت باشد و در صورت ارسال از طریق پیام رسان نیز #شهروند_خبرنگار بایستی در ابتدای کپشن درج شود.

گفتنی است: تصاویر ارسالی دارای زیرنویس باشد و در هنگام فیلم برداری زمان و مکان و توضیحات موضوع به صورت گفتاری ضبط شود. همچنین در زمان ضبط فیلم گوشی در حالت افقی باشد.

 


    کسب رتبه برتر یک فعالیتهای فرهنگی شرکت آب منطقه ای قم2019-05-25
در ارزیابی عملکرد فرهنگی شرکت های آب منطقه ای سال 97 استان قم رتبه برتر یک را کسب نمود.

   به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم: دبیر شورای فرهنگی شرکت مدیریت منابع آب ایران نتایج ارزیابی عملکرد فرهنگی شرکت های آب منطقه ای را در سال 97 اعلام نمودند که در این ارزیابی شرکت آب منطقه ای قم موفق به کسب رتبه برتر یک کشور گردید روابط عمومی این موفقیت را به تمامی همکاران و شورای فرهنگی شرکت تبریک می گوید.

 


    مبلغان و ائمه جماعات قم با مسایل آبی استان آشنا شدند2019-05-23
با همکاری شرکت آب منطقه ای گردهمایی بزرگ مبلغان و ائمه جماعات استان قم در ماه مبارک رمضان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم: در شام ولادت حضرت امام حسن مجتبی(ع)، همایش بزرگ مبلغان و ائمه جماعات استان قم با حضور حدود 400 تن از روحانیون و فضلای حوزه علمیه قم برگزار شد در این مراسم  جزوات تخصصی و تبلیغی  مرتبط به نقش ائمه جماعات و مبلغان در فرهنگ سازی مصرف بهینه منابع آبی کشور و استان قم به مخاطبان ارائه شد که مورد استقبال طلاب نیز قرار گرفت.

 


    مدیر عامل آب منطقه ای قم عضو قرارگاه استانی بازسازی مناطق سیل زده شد2019-05-20
با حکم استاندار قم احمد حاجی حسینی مسگر مدیر عامل شرکت آب منطقه ای قم عضو قرارگاه استانی بازسازی مناطق سیل زده شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم: در  حکم استاندار قم عنوان شده در اجرای تبصره 1 ذیل ماده3 ساختار و تشکیلات قرارگاه بازسازی و نو سازی مناطق سیل زده و نامه 14288 مورخ 98/1/28 جانشین قرارگاه، بدینوسیله جنابعالی بعنوان عضو قرارگاه استانی منصوب می شوید . امید است با استعانت از خداوند منان ضمن حضور مستمر در جلسات کارگروه مذکور با مسئولیت معاونت هماهنگی امور عمرانی و با بهره گیری از توان و ظرفیت دستگاهی، برنامه ریزی و اولویت بندی در انجام امور محوله موفق و پیروز باشید.

 


    رتبه دوم افت سطح آب زیرزمینی کشور مربوط به استان قم2019-05-16
دومین جلسه شورای حفاظت شهرستان قم روز چهار شنبه مورخ 98/02/25 با حضور فرماندار قم و سایر اعضاء در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.

  به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم: در ابتدا  رضا محمدی، رئیس گروه آب های زیرزمینی به تشریح وضعیت توزیع منابع زیرزمینی و میزان مصرف و وضعیت امروز آب استان پرداخت و گفت: فتوای مقام معظم رهبری، سیاست های کلی نظام در بخش آب، سیاست های کلی اصلاح الگوی مصرف کشور و قانون برنامه چهارم و پنجم توسعه، قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی و مصوبه شورای عالی آب در سال 92  از جمله قوانین دراین حوزه هستند.

وی بیان کرد: وظایف شورای حفاظت منابع آب شهرستان، در بند6 مصوبه هیئت وزیران بیان شده است که بر اساس آن این شورا تشکیل می شود تا با در نظر گرفتن اسناد بالادستی و آیین نامه های اعلام شده به شکل مستمر تشکیل جلسه داده و مشکلات این عرصه را حل کند.

محمدی بیان کرد: وظایف متعددی بر عهده این شورا است که از جمله آنها می توان به اولویت بندی اجرای احکام قضایی صادره، ایجاد هماهنگی لازم به منظور اجرای احکام قضایی بین نهادهای ذیربط، تامین امنیت محل اجرای حکم، تعطیلی برق چاه های غیر مجاز و عدم تامین سوخت چاه های غیر مجاز، عملیاتی نمودن دستورالعمل های ابلاغی شورای منابع آب استان، تبدیل برنامه های اطلاع رسانی جهت تشکیل جلسات اطلاع رسانی در حوزه شهرستانی و برگزاری جلسات با بهره برداران منابع آب اشاره کرد.

وی تصریح کرد: نگرش به منابع آب زیرزمینی به عنوان یک کالای اقتصادی حیاتی وامنیتی، نگرش به آب های زیر زمینی به عنوان منبع استراتژیک در تامین نیازهای حال و آینده، رویکرد مشارکتی در امر حفاظت و بهره برداری و مشارکت برداری در قالب های مختلف از جمله تعاونی، از رویکردهای اصلی این شورا را تشکیل می دهند.

وی در ادامه یادآورشد: کل کشور به 6 حوزه آبریز اصلی تشکیل می شود و استان قم در فلات مرکزی قراردارد که بزرگترین حوزه آبریز کشور از نظر جمعیت و مساحت است؛ کل کشور از 6 حوزه اصلی به 30 حوزه فرعی و محدوده مطالعاتی است که شامل ممنوعه بحرانی، ممنوعه و آزاد هستند، همچنین 350 منطقه شامل محدوده مطالعاتی ممنوعه و ممنوعه بحرانی هستند.

رئیس اداره آب های زیرزمینی شرکت آب منطقه ای استان قم گفت: موقعیت محدوده مطالعاتی استان قم در حوزه آبریز دریاچه نمک یکی از 30 حوزه است که شامل بخش هایی از استان تهران قم و قزوین و همدان و اصفهان و مرکزی و بخش کوچکی از البرز است.

 

وی تصریح کرد: محدوده های مطالعاتی است که مناطقی چون مسیله، قم، شریف آباد، کهک و قنوات و ساوه و کاشان شامل منطقه ممنوعه بحرانی هستند که منطقه نیزار سلفچگان و دریاچه نمک نیز جزو مناطق ممنوعه به شمار می روند.

این کارشناس منابع آب استان قم با ذکر این که کسری مخازن 74/81 میلیون متر مکعب است بیان کرد: امسال در مناطق بالادست برخی از چشمه ها و قنات های خشک فعال شدند و چاه ها نیز آب خوبی دارند ولی چاه هایی که در دشت هستند به این زودی تحت تاثیر باران قرار نمی گیرند؛ بیش از 30 سال بیشتر از ظرفیت تجدیدپذیری آب استفاده کردیم و طول می کشد که این منابع پر شود.

وی گفت: از مجموعه چاه های استان 554 میلیون متر مکعب آب برداشت می شود که عمده آن در بخش کشاورزی استفاده می شود؛ در بخش کشاورزی 88 درصد از چاه ده درصد قنات و دو درصد چشمه استفاده می شود.

وی عنوان کرد: 157میلی متر متوسط بارندگی دراز مدت است است که بیش از 80 درصد آن تبخیر می شود؛ آبی که در این مدت از سطح شهر قم عبور کرد حدود 5 میلیون متر مکعب بود که به شکل رواناب بود؛ این درحالی است که ولی حجم مخزن سد 15 خرداد 200 میلیون متر مکعب است و این به معنی است که رواناب زیادی در این بخش وجو ندارد.

وی بیان کرد: یکی از خواسته های ما در این جلسات آن است که تعیین تکلیف چاه ها به شکل کاربردی و بین بخشی انجام شود؛ باید بپذیریم که برداشت بیش از حد از منابع آب در سالهای گذشته باعث این کسری مخزن شده است.

وی تصریح کرد: از ابتدا تا کنون 2 میلیارد متر مکعب از ظرفیت ذخیره تجدید پذیر منابع خود استفاده کردیم و در کسری مخزن سالانه نیز سالی 80 میلیون متر مکعب از خزانه برداشت می کنیم؛ متوسط کسری مخزن کشور نیز تا پایان سال 97، 130میلیارد متر مکعب بوده است.

وی با ذکر این مطلب که استان قم رتبه دوم افت سطح آب یا سطح ایستابی را دارد  بیان کرد: استان های همدان و تهران پیش و پس از قم قراردارند.

وی در پایان به طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب اشاره کرد و افزود: منطقه شریف آباد قم منطقه پایلوت انجام این طرح بوده است که خوشبختانه در دو یا سه سال گذشته شاهد بهبود وضعیت بهره برداری از منابع آبی این منطقه بوده ایم.

وی تصریح کرد: طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب در استان قم از سال 86  آغاز شد و پروژه های مختلفی نیز در این رابطه تعریف شده است؛ تقویت و استقرار گروه های گشت و بازرسی است(شامل 10 اکیپ فعال)، پروژه انسداد چاه های غیرمجاز است ( صرفه جویی 5 میلیون متر مکعب با بستن 122 حلقه چاه)، نصب کنتورهای هوشمند، خرید چاه های کم بازده ، تغذیه مصنوعی و پخش سیلاب، استقرار الگوی مدیریت مشارکتی در منابع زیرزمینی، بازار محلی آب، انجام مطالعات مدیریت حفاظت کیفی، مطالعات جایگزینی پساب با چاه های کشاورزی و پروژه اطلاع رسانی با برنامه های متنوع و تخصصی از جمله فعالیت هایی است که در این طرح در حال انجام است.

 


    سد کبار قدیمی‌ترین سد قوسی جهان و ایران در استا ن قم2019-05-14
مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای استان قم ویژگی‌های منحصر به فرد مهندسی سد کبار، قدیمی ترین سد قوسی-وزنی جهان در قم را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب  منطقه ای قم : محمد دانشور در راستای معرفی سازه‌های آبی و نگهداری از منابع آب استان گفت: سد کبار، قدیمی‌ترین سد قوسی جهان است که با قدمت هفتصدساله نگینی زرین در تاریخ مهندسی سازه های آبی در کشور و استان قم است که به رغم حجم نه چندان بزرگ‌سازه و آب‌گیری نمایانگر هوش تاریخی و مهندسی این سازه‌ها در ایران است.

وی افزود: این سد، قدیمی ترین سد قوسی در جهان است که قدمت هفت صد ساله دارد؛ البته مرمتهایی انجام شده است که بیشتر آن‌ها در زمان صفوی صورت گرفته است.

مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای استان قم، افزود: طول تاج سد 55 متر و ارتفاع آن 26 متر از کف رودخانه است؛ البته چهل سال پیش اصلاحاتی نیز در دیواره بتنی سد به ارتفاع 3 متر انجام شده است که تغییرات زیادی را از حیث ظاهری روی سد ایجاد کرده و مباحث باستانی آن را نیز تحت‌الشعاع خود قرارداده است؛ علاوه بر آن استحکام سد را نیز با خطر مواجه کرده است.

وی افزود: در همین راستا اقداماتی از سوی شرکت آب منطقه‌ای انجام شده است زیرا این سازه در مسیر مستقیم سرریز بود که اگر سیلابی صورت می گرفت، صدمات سنگینی به بدنه سد وارد می کرد و اگر این امر در طول چند سال تداوم پیدا می کرد، سازه را تحت تاثیر قرار می داد.

وی گفت: در همین راستا سرریزی در جناح چپ ایجاد شد که مشکل سرریز آب از بدنه را حل کند که این کار انجام شد؛ از دیگر سوی فعالیت‌های تحکیمی روی پی و بدنه و جناحین چپ و راست انجام شد و حفرهایی که از قبل وجود داشت با سیمان پر شد و همچنین فعالیت های ظاهری دیگری انجام شد که ظاهر باستانی آن حفظ شود؛ رسوب برداری از مخزن بالادستی از دیگر اقداماتی است که در سازه سد انجام شده است.

دانشور گفت: از دیگر نکات جالب در خصوص این سد، اینکه سد کبار قدیمی‌ترین سد قوسی است که در گذشته با توجه به انتخاب محل سد که هوشمندی و محاسبات خاصی را طلب می کند، ایرانیان هنرمند و با هوش را بر آن داشته است که با توجه به نوع جایگاه، سد را به شکل قوسی بسازند؛ همچنین محاسبات دقیقی در زمینه سازه طاق ضربی و انتقال بار به جناحین در ساخت این سد انجام شده که به جرات می توان گفت که برای اولین بار توسط ایرانیان صورت گرفته است.

وی افزود: این سد در بیست و شش کیلومتری قم و در کنار روستای پاسنگان و زنبورک احداث شده است، جنس بدنه از سنگ و ملات و ملات ساروج، ترکیبی از آهک، خاکستر، سفیده تخم مرغ و ماسه است، که از این ملات در گذشته به خصوص در سازه های آبی استفاده می شده و پس از گذشت هفت صد سال خود را حفظ کرده است.

دانشور عنوان کرد: این سد دارای یک برج آبگیر است، که در سال 93 اصلاحاتی در آن انجام شد و در واقع یک لوله آبگیر از مخزن را به پایین دست راه دادند که در کشاورزی از آن استفاده می شود.

وی گفت: یکی از مزیت‌های این سد، آب گوارا و شیرین آن است که با  EC 600 که در واقع آب شیرین و شرب است منبع خوبی برای آب شرب برای مردم آن بخش بوده است، با توجه به اینکه قم منطقه‌ای با آب زیرزمینی شور است، وجود چنین آبی در این منطقه آن را در دسته آب شیرین قرارداده است.

وی تصریح کرد: بیشترین مصارف سد نیز در حوزه کشاورزی، مهار سیلاب و تغذیه مصنوعی است و با تغذیه مصنوعی که در این سد انجام می شود، در سالهای پر آب، قنات های پایین دست نیز که در بخش کشاورزی فعال است وضعیت خوبی پیدا می کنند.

 

 


    کاهش 20 درصدی مصرف برداشت از چاه های آب کشاورزی استان قم2019-05-06
مدیر حفاظت و بهره برداری از منابع آب شرکت آب منطقه ای استان قم از کاهش 20 درصدی مصرف برق و برداشت از چاه های آب کشاورزی استان خبرداد.

علیرضا عرب بافرانی در جمع دانش آموزان دبیرستان هدایت گفت: به لطف خداوند طی دو ماه اخیر بارندگی های خوبی در کشور و در استان قم رخ داده است.

وی افزود: میانگین بارندگی در استان قم از ابتدای سال آبی جاری (اول مهرماه 97) تا کنون به میزان 223 میلی متر ثبت شده است؛ در این بازه زمانی، مقدار بارندگی در سال آبی گذشته و بلند مدت به ترتیب 94/5 و 133 میلی متر بوده است.

مدیر حفاظت و بهره برداری از منابع آب شرکت آب منطقه ای استان قم تصریح کرد: به این ترتیب در این بازه زمانی نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 128میلی متر و نسبت به میانگین بلند مدت حدود 90 میلی متر افزایش بارندگی داشته ایم.

وی گفت: بارندگی دو ماه اخیر و تامین بخشی از نیاز آبی اراضی زراعی و باغی استان در این روزها باعث شده تا چاه های کشاورزی استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 8 روز کمتر استفاده شوند.

عرب بافرانی یادآورشد: نکته دیگر آن که خاموشی این چاه ها در این مدت نه تنها موجب کاهش حدود 20 درصدی مصرف برق شده بلکه حدود 20 درصد هم از بهره برداری چاه ها کاسته شده و به همین میزان از برداشت منابع آب صرفه جویی شده است.

 


    تصویب برنامه عملیاتی دشت های سلفچگان- نیزار و دریاچه نمک استان قم2019-05-04
جلسه کمیته بررسی و تأیید برنامه عملیاتی احیاء دشت های کشور برای بررسی برنامه محدوده های مطالعات سلفچگان- نیزار و دریاچه نمک روز پنجشنبه مورخ 98/02/12 در شرکت آب منطقه ای قم برگزار شد

  به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم:  در این جلسه که با حضور دبیر طرح احیاء و تعادل بخشی و  ریاست محترم گروه تلفیق و بیلان دفتر مطالعات شرکت مدیریت منابع آب ایران، مدیر نظارت بر اجرای طرح تعادل بخشی مهندسین مشاور دزآب و مدیر دفتر حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای مرکزی برگزار گردید کلیات اجرای طرح تعادل بخشی در استان قم، برنامه عملیاتی محدوده مطالعاتی سلفچگان- نیزار که بین استان های قم و مرکزی مشترک بوده و همچنین برنامه عملیاتی محدوده دریاچه نمک که بین استان های قم، تهران، مرکزی و سمنان مشترک است به تصویب رسید با تصویب  این دو محدوده، برنامه عملیاتی کلیه دشت های استان قم مصوب شده و پس از ابلاغ از طریق ستاد و تأیید شورای حفاظت منابع آب استان در سطح محدوده های مذکور اجرایی خواهد شد.

 


    بازدید جمعی از دبیران منطقه 17 تهران از سد تاریخی کبار قم2019-05-04
جمعی از دبیران منطقه 17 تهران روز پنجشنبه مورخ 98/02/12 از سد تاریخی کبار در استان قم بازدید کردند.

 به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم:  به مناسبت روز معلم و اهمیت دانش افزایی و ارتقای آگاهی های دبیران بعنوان سفیران فرهنگی  صنعت آب در آموزش و پرورش و انتقال آموزه های علمی به دانش آموزان ، جمعی از دبیران زمین شناسی، جغرافیا و علوم منطقه 17 آموزش و پرورش تهران از سد تاریخی کبار در استان قم بازدید کردند . این سد یکی از قدیمی ترین سدهای قوسی جهان است که در فاصله 28 کلیومتری جنوب شرقی قم و بر روی بستر سنگی رودخانه کبار(وشنوه) احداث گردیده و قدمت آن به 700 سال پیش باز می گردد که طول تاج سد 82 متر، شعاع سد 35 متر و بدنه سد عمدتاً از سنگهای آهکی با ملات ساروج ساخته شده، ملات ساروج از ماسه، آهک، خاکستر و سفیده تخم مرغ بوده است ، گزینش جای مناسب و نوع این سد، نشان دهنده مهارت و کارآیی ایرانیان در آن زمان در سد سازی بوده است . اهداف احداث سد کنترل سیل، آبیاری اراضی زراعی و تغذیه مصنوعی دشت قم می باشد. بازدید کنندگان از کارونسرای تاریخی پاسنگان که در نزدیکی سد بود نیز بازدید نمودند.

 


    برکات سیل در قم بیش از خسارات آن بود2019-05-01
میزگرد رسانه ای مدیر عامل شرکت آب منطقه ای قم در خصوص بررسی وقع سیل و تهدیدهای پیش روی استان روز سه شنبه 98/02/10 با حضور جمعی از اصحاب رسانه در دفتر خبر گزاری فارس قم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم : احمد حاجی حسینی مسگر مدیر عامل شرکت آب منطقه ای قم در این نشست عنوان کرد: رودخانه، همان بستر رود است؛ هر زمان که رودخانه را به خیابان مبدل کردیم باید منتظر رودخانه شدن خیابان باشیم؛ مشکل بسیاری از شهرها، شکل گیری آنها حول و حوش رودخانه است؛ در سالهای بعد مشکل ترافیکی نیز به مشکلات شهرها اضافه شد و در زمانی در قم تصمیم بر آن شد که از ظرفیت رودخانه صرفا برای کمک به ترافیک شهر قم، با رعایت همه الزامات استفاده شود که آب منطقه ای نیز با آن موافقت کرد.دروقوع سیل سه فاکتور موثر است که شامل شدت ، مدت و دامنه بارش است که هرسه آنها از کنترل ما خارج است.

مسگر با اشاره  به سیل اخیر استان  افزود: همه اقدامات جهت کنترل سیلاب بوده و چیزی بعنوان مقابله با سیلاب نداریم و باید  جلو خسارات احتمالی گرفته شود

وی بیان کرد : باید بپذیریم که اقلیم تغییر کرده است و حوادث غیرمترقبه این چنینی حادث می شود ولی باید راه های سازگاری با این شرایط را پیدا کنیم ، مشکل اصلی استان  در سیلاب ها، در دو نقطه متمرکز است؛ نخست دخل و تصرفات در بستر رودخانه و دوم ایجاد سازه ها  در تقاطع رودخانه است

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای قم گفت:  باید راه های سازگاری با این شرایط را پیدا کنیم.معنی سازگاری آن است که سازه های حریم رودخانه را متناسب با شرایط آینده بسازیم؛ خوشبختانه در استان منافع سیلاب به مراتب از خسارات جزیی آن بیشتر بوده است؛ در این مدت شاهد روان آب در رودخانه هایی بودیم که بیش از 20 سال در آنها آبی وجود نداشت؛ تغذیه سفره های زیرزمینی و پر شدن تالاب ها و دریاچه هایی که به کانون ریزگرد مبدل شده بود از نعمات این بارش ها و سیلاب بود .

حاجی حسینی مسگر اظهار کرد: حل مشکلات مرتبط به خسارات سیلاب، فرابخشی است  که قطعا یک نهاد خاص نمی تواند همه این امور را ساماندهی کند؛ اگر در این زمینه فعالیت های موثر و ملی انجام شود قطعا می توانیم از خسارات گذر کرده و منافع آن را جذب کنیم.