Sunday, 22 Tir 1399
 |  Color  |  + . -
ADA
_HB_MODAL_CLOSE
_HB_MODAL_CLOSE
سال جهش تولید گرامی باد
سال99 سال جهش تولید
سدکبار
سد 15 خرداد

 

    جوابیه شرکت آب منطقه ای قم به (( پورتال خبری تابناک ))2017-07-30
روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم در پی انتشار مطلبی در پورتال خبری تابناک در روز سه شنبه 96/04/13 با موضوع " غارت آب های زیرزمینی در یکی از خشک‌ترین استان‌های ایران " جوابیه ای به شرح ذیل منتشر نمود :

در پاسخ به خبر درج شده در سایت خبرگزاری تابناک به تاریخ 13 تیر 96 تحت عنوان " غارت آبهای زیرزمینی در یکی از خشک ترین استانهای ایران + تصاویر" اعلام می دارد:

 باتوجه به وقوع خشکسالی های مکرر، وقوع پدیده تغییر اقلیم، استقرار بیش از حد واحدهای کشاورزی و صنعتی و بدنبال آنها افزایش بی رویه مصارف آب در سطح کشور و استان قم که ناشی از افزایش جمعیت، افزایش سطح رفاه و تغییر سبک زندگی می باشد، رابطه بین منابع و مصارف آب در اغلب استانها و از جمله در استان قم که در منتهی الیه حوضه های آبریز رودخانه های قمرود و قره چای قراردارد، نامتعادل گردید و این وضعیت موجب شد که نهادهای مسئول در کشور تصمیمات مقتضی را اتخاذ و مورد اجراء قرار دهند.

یکی از راهکارهای قانونی برای کنترل وضعیت، ممنوعه کردن دشت ها و مناطق بلحاظ توسعه بهره برداری از منابع آبهای زیرزمینی است که در این راستا وزارت نیرو تقریباً تمامی دشت های استان قم را ممنوعه اعلام نموده و از حفر چاههای جدید پیشگیری کرده و توسعه بهره برداری منابع آب زیرزمینی صرفاً در چهارچوب نظام قانونی تخصیص آب و فقط محدود به مصارف شرب و موارد بسیار ضروری صنعتی  نموده است.

در استان قم نیز پس از تشکیل شرکتهای آب منطقه ای استانی از سال 1386 ،واحد تعادل بخشی شرکت آب منطقه ای قم پروژه های متعددی را جهت برخورد با متعرضین به منابع آب زیرزمینی انجام داد که از آن جمله تشکیل گروههای گشت و بازرسی بود که با وجود تنگناهای مالی تأمین هزینه های طرح، گروههای گشت و بازرسی از سال 1386 در محدوده های مطالعاتی استان قم حضور داشته و با تخلفات آبهای سطحی و زیرزمینی برخوردهای لازم را انجام می دهند که تا پایان سال 1395، سیصد و بیست حلقه چاه غیرمجاز پر گردیده و از برداشت غیر مجاز حدود چهل میلیون متر مکعب جلوگیری شده است. همچنین با نصب کنتورهای هوشمند آب و برق بر روی حدود 62% چاههای کشاورزی برقی و اعمال محدودیت برداشت آب،  از بهره برداری غیرمجاز حدود بیست و دو میلیون متر مکعب آب توسط چاههای غیر مجاز جلوگیری شده است.

باتوجه به ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی، و ... بدین منظور ایجاد تعادل بین منابع و مصارف آب و فرا بخشی بودن موضوع مدیریت آب ، در سال 1393 شورای عالی آب در پانزدهمین جلسه خود، پانزده پروژه را در راستای مدیریت آب کشور علی الخصوص آب زیرزمینی و به منظور تعادل بخشی و احیاء آبخوانهای کشور تصویب و به مراجع مختلف ابلاغ نمود.

در استان قم نیز در راستای مصوبات شورای عالی آب و دستورالعمل های ابلاغی، شورای حفاظت منابع آب استان نیز فعال و از سال 1393 تا کنون پانزده جلسه شورای حفاظت منابع آب استان تشکیل و موارد مختلف مرتبط با حفاظت منابع آب با حضور استانداران محترم و مسئولین استان مطرح و اتخاذ تصمیم شده است که از آن جمله کنترل برداشت آب توسط چاههای مجاز و همچنین سازماندهی احداث استخرهای ذخیره آب می باشد  .

شورای حفاظت منابع آب شهرستان قم نیز در محل فرمانداری قم و بخشداری های استان در راستای اجرای مصوبات شورای حفاظت منابع آب استان و مشکلات مرتبط با منابع آب مطرح و تصمیمات و هماهنگی ها انجام می گیرد که از آن جمله موضوع احداث استخرهای ذخیره آب می باشد.

در جنوب استان قم دو محدوده مطالعاتی "سلفچگان – نیزار" و "بخش کوهستانی قم – کهک(بخش کهک)" قرار گرفته که در هر دو محدوده آب زیرزمینی بصورت زیرسطحی و کم عمق و محلی می باشد و آبرفت قابل ملاحظه در آنها وجود نداشته فلذا چاه عمیق فعال قابل ملاحظه در آنها وجود ندارد. احداث استخرهای ذخیره آب در مناطق کوهستانی استان قم باعث به هم خوردن سیستم بهره برداری از منابع آب گردیده و اعتراضاتی نیز ایجاد نمود که همواره به عنوان یک مشکل استانی مطرح بوده و باتوجه به اینکه موضوع احداث استخرها خارج از وظایف شرکت آب منطقه ای می باشد، در سال 1394 و 1395 در یازدهمین و دوازدهمین جلسات شورای حفاظت منابع آب استان مطرح گردید و محدودیت حجمی جهت احداث استخرها ایجاد شد که صورتجلسات به مراجع مربوطه منجمله سازمان جهاد کشاورزی استان ارسال شد. اخیراً نیز موضوع احداث استخرها در شورای حفاظت منابع آب شهرستان مطرح گردید و سازمان جهاد کشاورزی نیز اعلام نموده که با توجه به مصوبات شورای حفاظت منابع آب استان، دستورالعمل های سخت گیرانه در احداث استخرها اعمال نموده است. در پایان از توجه و ابراز نگرانی هموطن گرامی و خبرگزاری متین تابناک نسبت به موضوع مهم آب به عنوان مسئله دیروز، مشکل امروز و معضل فردا میهن عزیز اسلامی ایران،  سپاسگذاری می نماید.

 


    جوابیه شرکت آب منطقه ای قم به(( انفعال وزارت نیرو تهدیری برای پایتخت نشینان))2017-07-30
روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم در پی انتشار گزارشی در روز شنبه مورخ 96/04/10 صفحه یازده روزنامه افکار در ستون کسی به فکر تهرانی ها نیست با عنوان (( انفعال وزارت نیرو تهدیری برای پایتخت نشینان)) جوابیه ای به شرح ذیل منتشر نمود :

درخصوص خبر مندرج در روز شنبه  مورخ 10 تیر ماه سال جاری صفحه 11 روزنامه  افکار  ستون کسی به فکر تهرانی ها نیست با عنوان "انفعال وزارت نیرو تهدیدی برای پایتخت نشینان " ذکر این توضیح ضروری است که علاوه بر خشکسالی های پیاپی، عدم تامین حقابه دریاچه از سوی بخشهای بالا دست حوضه آبریز،اجرای طرحهای اکتشاف معادن از دریاچه و برداشت بی رویه از منابع زیرزمینی، عامل مهم دیگری نیز در بروز پدیده ریزگرد در ایران مرکزی تاثیرگذار است؛ که مربوط به تخریب بستر رودخانه ها و مسیل ها و ایجاد گودالهای وسیع، بدلیل برداشت بی رویه شن و ماسه در طول سالهای متمادی می باشد. وجود چاله هایی با ابعاد بزرگ در مسیر جریان آب سبب می شود که حتی درصورت تامین و رهاسازی حقابه دریاچه نمک، آب در طول مسیر رودخانه به داخل زمین نفوذ کرده و درنهایت به دریاچه نرسد.

مضاف بر این بخش قابل توجهی از آب سطحی که به منظور تامین حقابه دریاچه نمک رهاسازی می شود، توسط بخش کشاورزی به مصرف باغات و اراضی  کشاورزی طول مسیر می رسد که درنهایت سبب کاهش مساحت سطح تر دریاچه نسبت به شرایط نرمال و بروز پدیده ریزگرد می گردد.

 


    رها سازی آب سد 15 خرداد 2017-07-27
رها سازی آب سد 15 خرداد از روز پنجشنبه مورخ 96/05/05 ساعت 8 صبح و به میزان پنج (5) متر مکعب در ثانیه آغاز شد

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم :  با توجه به در خواست سازمان جهاد کشاورزی استان و براساس تصمیمات اتخاذ شده  بین معاونت عمرانی استانداری ، سازمان جهاد کشاورزی ، اداره کل حفاظت از محیط زیست ، ذیمدخلان و  شرکت آب منطقه ای قم و جهت تأمین بخشی از حقابه زیست محیطی  اراضی پایین دست سد 15  خرداد  از ساعت 8 صبح  روز پنجشنبه مورخ 96/05/05 رها ساری آب با دبی اولیه  5 (پنج ) متر مکعب در ثانیه  آغاز و قرار است  در مجموع  پنج (5) میلیون متر مکعب آب  با نظارت  جهاد کشاورزی به  نماینده حقابه بران و کشاورزان  تحویل گردد.

 


    برگزاری جلسه شورای عالی فرماندهان بسیج کارمندی حضرت ولیعصر(عج) در شرکت آب منطقه ای قم 2017-07-22
جلسه شورای عالی فرماندهان بسیج حوزه مقاومت بسیج کارمندی حضرت ولیعصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) روز چهارشنبه مورخ 96/04/28 در سالن جلسات شرکت آب منطقه ای قم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم: در این جلسه که فرماندهان بسیج ادارات حوزه حضرت ولیعصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف ) حضور داشتند فرمانده حوزه جناب سروان شعبانیان ضمن خوش آمدگویی و تشکر از پایگاه بسیج شهید چمران آب منطقه ای قم به تشریح برنامه های بسیج کارمندی در سال 96 پرداخت . در ادامه دکتر حاتمی کارشناس مسائل سیاسی  با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری که دهه شصت را دهه مظلوم شصت نامیدند افزود: شاید یکی از دلایلی که حضرت آقا واژه مظلوم را برای  دهه شصت بکار بردند تحلیل نابجا، اشتباه و غلطی بود که از سوی برخی از مسئولین نظام خصوصاً  در زمان انتخابات اتفاق افتاد. مقام معظم رهبری از تحلیلگران، شعرا، هنرمتدان و استاتید خواستند این دهه را برای مردم بخصوص جوانان تبیین و تشریح کنند . ایشان  از مسئولین خواستند از 7 تا 12 تیر ماه را هفته حقوق بشر آمریکایی نامگذاری کنند. حاتمی با اشاره به برخی از حوادث تیر ماه عنوان کرد : شاید بتوان گفت تیر ماه در انقلاب اسلامی یکی از ماههای پر خاطره و پر مخاطره است زیرا در  ششم تیر ماه  ترور مقام معظم رهبری را داریم هفتم تیر انفجار دفتر حزب جمهوری و شهادت 72 تن از یاران انقلاب  ، هشتم تیر شهادت آیت الله صدوقی ، دوازده تیر هدف قراردادن هواپیمای مسافر بری ایران توسط ناب آمریکایی و شهادت 290 نفر از هموطنان عزیزمان و 27 تیر ماه پذیرش قطعنامه توسط ایران و 31 تیر حمله دوباره عراق به ایران بعد از چهار روز از پذیرش قطعنامه توسط ایران را داریم . حاتمی در پایان به موضوع آزاد سازی موصول اشاره نمود و گفت: عملیات آزاد سازی موصول یکی از بزرگترین رخدادهای سه ساله اخیر بوده زیرا آمریکای ها پیش بینی می کردند که آزاد سازی موصول بین 10 تا 30 سال طول خواهد کشید.که آزاد سازی موصول باعث کوتاه شدن دست آنها از ذخائر گاز و نفت عراق شد.

 


    برگزاری جلسه شورای فرهنگی شرکت آب منطقه ای قم2017-07-19
جلسه شورای فرهنگی شرکت آب منطقه ای قم روز سه شنبه مورخ 96/04/27 با حضور اعضاء در سالن جلسات شرکت برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم: محمد رضا شاد دبیر شورای فرهنگی شرکت گزارشی از نحوه برگزاری مسابقات فرزندان همکار وزارت نیرو در مرحله شرکتی ، ستاد صیانت شرکت ، دوره های آموزشی امر به معروف ، عفاف و حجاب و... ارائه نمود در ادامه در رابطه با سفر زیارتی همکاران به مشهد مقدس ونحوه اسکان آنها نظرات و پیشنهادات مطرح و مقرر گردید بعد از جمع بندی نهایی نظرات طبق ضوابط قانونی اقدام لازم صورت پذیرد.

 


    شنا ممنوع2017-07-04
به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم:

با توجه به گرمی هوا و احتمال استفاده برخی از مردم به ویژه همشهریان عزیز از دریاچه سدهای 15 خرداد، کوچری، سنجگان، کبار، امامزاده اسماعیل (ع) و بندهای موجود در استان بدینوسیله از کلیه هموطنان بویژه مردم محترم استانهای  قم، مرکزی و اصفهان تقاضا می شود نکات ذیل را جهت حفظ سلامتی خود و عزیزانشان دقیقاً رعایت فرمایند. در غیر اینصورت مسئولیت و عواقب هر گونه حادثه و خسارت وارده  ناشی از بی توجهی، متوجه افراد حادثه دیده خواهد بود.

1- نزدیک شدن و اطراق در محدوده حریم دریاچه سدها، بندها ، رودخانه ها و ماهی گیری با استفاده از قایق، تیوب و همچنین شناکردن اکیداً ممنوع بوده و افراد خاطی تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

2- به والدین محترم توصیه می شود تحت هیچ شرایطی به فرزندان خود اجازه تردد در مکان های ذکر شده را ندهند و برای تفریح از مکان های مجاز و مطمئن استفاده نمایند.

 


    برگزاری چهاردهمین دوره مسابقات قرآنی فرزندان همکار صنعت آب و برق 2017-07-13
مرحله شرکتی چهاردهمین دوره مسابقات قرآنی فرزندان همکار صنعت آب و برق روز چهارشنبه مورخ 96/04/21 در نمازخانه شرکت توزیع برق استان قم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم:  این دوره  از مسابقات در  چهار رشته حفظ ، قرائت و اذان ، مفاهیم و احکام برگزار شد که حدود 50 نفر از فرزندان  دختر و پسر همکاران شرکت آب منطقه ای قم  در بخش نونهالان ، مقطع اول (دوره ابتدائی :پنجم ، ششم و دوره اول متوسطه هفتم، هشتم و نهم) و مقطع دوم ( دوره دوم متوسطه : دهم، دوم دبیرستان و پیش دانشگاهی)  حضور داشتند که از هر رشته نفرات اول تا سوم به مرحله استانی راه پیدا کرده و  در صورت کسب امتیاز لازم به مسابقات کشوری  اعزام خواهند شد .

 


    توقیف یک دستگاه حفاری غیر مجاز در استان قم 2017-07-04
روز یکشنبه مورخ 96/04/04 یک دستگاه حفاری غیر مجاز برقی در اراضی قم توقیف و به پارکینگ منتقل شد.

  به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم:  در راستای انجام تکالیف قانونی در حفظ و صیانت از منابع آب استان و اعمال قانون توزیع عادلانه آب و در اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی با پیگیری و تلاش مستمر پرسنل حفاظت و نیروهای گشت و بازرسی شرکت آب منطقه ای قم روز یکشنبه مورخ 96/04/04 یک دستگاه حفاری برقی در حال حفاری در بخش  مرکزی قم  شناسایی ، توقیف و به پارکینگ شرکت منتقل شد. پس از اندازه گیری عمق چاه و تطبیق با مجوز صادره میزان بیست(20) متر افزایش غیر مجاز چاه نسبت به پروانه تأیید و چاه تا عمق مجاز پر شد.

 


    نشست مدیران شرکت آب منطقه ای قم با ریاست دادگاه بخش کهک 2017-07-04
نشست صمیمی تعدادی از مدیران شرکت آب منطقه ای قم با ریاست محترم دادگاه بخش کهک روز دوشنبه مورخ96/4/12 در محل دفتر ایشان برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم: در این دیدار که سرپرست دفتر حقوقی،مدیر رودخانه ها و سواحل ، مدیر امور منابع آب شهرستان قم وتعدادی از کارشناسان حضور داشتند .سرپرست دفتر حقوقی شرکت ضمن قدردانی و تشکر از ریاست محترم دادگاه بخش کهک برنامه های در دست اقدام شرکت آب منطقه ای قم جهت مقابله با متجاوزین به منابع آب زیرزمینی و سطحی در استان و بخش کهک را بیان نمود، در ادامه مدیر امور منابع آب شهرستان قم با بیان اینکه در بخش کهک 1600 حلقه چاه غیر مجاز وجود دارد خواستار فراهم نمودن اقدامات لازم اداری و قانونی  برای پر کردن این چاهها شد.در این  جلسه مدیر رودخانه ها و سواحل شرکت آب منطقه ای قم گزارشی در خصوص شناسائی تجاوزات و تصرفات غیرقانونی در حریم و بستر انهار و مسیلها و اقدامات قانونی صورت گرفته در رابطه با آزاد سازی تصرفات ارائه نمود.

در پایان جلسه آقای برزگر ریاست محترم دادگاه کهک ضمن تقدیر از اقدامات صورت گرفته تأکید کردند هرچند کارهای زیادی انجام شده اما کفایت نمی کند زیرا برای جلوگیری از تضییع حقوق عمومی و بیت المال باید از تمام تلاش و کوشش خود استفاده کرد برزگر افزود: مجموعه دستگاه قضائی بخش کهک با جدیت آماده همکاری با شرکت آب منطقه ای می باشد .البته به نظر می رسد برگزاری جلسات مشترک و منظم فی مابین بخشداری ، شرکت آب منطقه ای و دادگاه در پیش گیری از وقوع جرائم کار آمدتر خواهد بود.

در پایان مقرر شد برای آغاز عملیات پرو مسلوب المنفعه نمودن چاههای غیرمجاز تیم مشترکی از کارشناسان شرکت آب منطقه ای ، دادگاه کهک و بخشداری تشکیل و بر اساس گزارش های تهیه شده اقدامات قانونی بعمل آید.

 


    بررسی طرح احداث خط لوله انتقال نفت خام سبزآب-ری در شرکت آب منطقه ای قم 2017-07-03
جلسه بررسی طرح احداث خط لوله انتقال نفت خام سبزآب-ری در محدوده قم روز یکشنبه مورخ 96/04/11 در سالن جلسات شرکت آب منطقه ای قم برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم: در این جلسه که نمایندگانی از شرکت آب منطقه ای، اداره کل محیط زیست استان ، شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران، دستگاه نظارت و مشاور زیست محیطی حضور داشتند مواردی که در نامه مدیرکل دفتر نظام های بهره برداری و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو مطرح شده بوده مورد بررسی قرار گرفت و دستگاه نظارت پروژه موظف شد در راستای نظارت بر نحوه اجرای صحیح طرح یک هفته قبل از شروع عملیات اجرایی در نقاط مشخص شده در استان قم برنامه اجرایی خود را به آب منطقه ای و اداره کل حفاظت محیط زیست ارائه نماید.