چهارشنبه, 3 بهمن 1397

 

کارگروه سازگاری با کم آبی

 

برگزاری اولین جلسه کارگروه استانی سازگاری با کم آبی استان قم

اولین جلسه کارگروه استانی سازگاری با کم آبی و هفدهمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان قم با حضور استاندار و سایر اعضاء روز سه شنبه مورخ 97/02/04 در سالن جوادالائمه (ع) استانداری قم برگزار شد.  

 به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم: احمد حاجی حسینی مسگر مدیر عامل شرکت آب منطقه ای قم و دبیر شورا ی حفاظت از منابع آب استان ضمن تبریک اعیاد شعبانیه گزارشی از وضعیت بارندگی استان ارائه و افزود: : سازگاری با کم‌آبی مسئله مهمی است که باید درک درستی از آن در بین مسئولان و دستگاه‌های مختلف اجرایی ایجاد شود، اصلاح الگوی کشت متناسب با اقلیم منطقه و تأمین اعتبارات و سیاست‌گذاری در زمینه سازگاری با کم‌آبی ازجمله طرح‌های موجود در کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی بوده که باید در استان قم  نیز اجرایی شود. حاجی حسینی مسگر با  اشاره به بندهای دستور العمل کشوری سازگاری با کم آبی عنوان کرد: در راستای مدیریت مصرف بهینه از منابع آب موجود کاهش 30 درصدی در مصارف آب فضای سبز شهری، انتخاب و جایگزین گونه‌های گیاهی کم آب بر باید در اولویت برنامه ریزی کارگروه استانی باشد. حاجی حسینی مسگر بیان نمود: در سال‌های اخیر کشت یونجه  سبب شده تا بیش از 184 میلیون مترمکعب آب برای آبیاری آن‌ استفاده شود که از نظر اقتصادی توجیه ندارد و باید از محل اعتبارات نهاده‌های دامی برای جایگزینی گونه‌های متناسب به‌جای کاشت یونجه در استان قم اقدام شود.

درپایان  استاندارقم  بیان کرد:  جلوگیری از هدر رفت منابع آبی باید با جدیت در استان قم پیگیری وتمهیداتی در استان صورت گیرد تا در پایان نیمه اول سال 97 شاهد کاهش 30 درصدی مصرف آب در فضای سبز شهری باشیم.

وی  اصلاح الگوی کشت در استان را مورد توجه قرار داد و افزود:  باید برنامه ای  مناسب در زمینه فضای سبز و استفاده از گونه‌های متناسب با اقلیم شهر قم  داشته باشیم .

صادقی تأکید نمود: در مسئله سازگاری با کم‌آبی، کارگروه کشوری به کارگروه‌های استانی  اختیار داده تا متناسب با اقلیم و ویژگی‌های استان طرح‌های مورد نظر را آماده و اجرا نمایند.

منبع خبر: روابط عمومی شرکت