چهارشنبه, 4 مهر 1397

 

شورای حفاظت استان

 

برگزاری پانزدهمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان قم

پانزدهمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان قم و اولین جلسه این شورا در سال 96 با حضور استاندار ، معاونت عمرانی استانداری ، فرماندار و سایر اعضاء روز چهارشنبه مورخ 96/03/17 در سالن جوادالائمه (ع) استانداری قم برگزار شد.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم: در ابتدا  احمد حاجی حسینی مسگر مدیر عامل شرکت آب منطقه ای قم و دبیر شورا ی حفاظت از منابع آب استان با اشاره به برنامه های شرکت  در سال 96 برای مدیریت  منابع آب افزود:  نصب کنتور بر روی چاه های کشاورزی  در سال جاری یکی از اولویت ها می باشد زیرا با ادامه نصب کنتورها شاهد کاهش مصرف آب و انرژی در بخش کشاورزی و صنعتی خواهیم بود.

وی  عنوان کرد در حال حاضر یش از 600 حلقه چاه مجهز به نصب کنتورهای هوشمند  فهام شده اند که تعدادی نیز تا پایان امسال مجهز می شوند. دبیر شورای حفاظت از منابع آب استان  با تاکید بر این که کاهش آب های زیرزمینی یکی از دلایل فرونشست است گفت: باید منابع آبی  موجود مدیریت شود تا مشکلاتی را در آینده به وجود نیاورد زیرا  مطالعات صورت گرفته در سال 1380 نشان می دهد حدود 25 سانتی متر در قنوات فرونشست رخ داده است و این فرونشست ها رو به گسترش است از این رو نیاز به مطالعه های دقیق برای اندازه گیری فرونشست در مناطق  مختلف استان داریم . مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قم  عنوان کرد: بستر رودخانه قمرود باید اصلاح شود زیرا  نفوذ جریان های آب می تواند در کاهش افت آب های زیرزمینی نقش مهمی ایفا کند و شهرداری می تواند با حذف بتن از کانال رودخانه  به جذب آب در سفره های زیرزمینی و  جلوگیری از فرونشست کمک کند.

سید مهدی صادقی استاندار قم با بیان این که حفظ منابع آبی از مولفه های اقتصاد مقاومتی است گفت: مصرف بی رویه آب یک تهدید است که باید با بررسی دقیق و مدیریت درست تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد و از تجربه های گذشته و فرصت ها استفاده کرد .

وی با اشاره به نصب کنتور بر روی چاه های آب کشاورزی افزود : نصب این کنتورها نیازمند مشارکت و هماهنگی بین دستگا هاست و این تنها وظیفه یک سازمان نیست بلکه همه باید در این حوزه ورود پیدا کنند.

منبع خبر: روابط عمومی شرکت